Назва секції: Стан і перспективи розвитку сучасної ветеринарної медицини
МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКА КІШКИ
Шпакович К.О., студентка, Стегней М.М., кандидат ветеринарних наук, доцент
Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ
Орган зору є периферичною частиною аналізатора зору. Він складається з очного яблука та допоміжних і захисних органів очного яблука. Кулястої форми очне яблуко міститься в очній ямці (орбіті), сприймає світлові подразнення і складається з оболонок, світолозалаомлюючих середовищ, кровоносних судин і нервів. До світлозаломлювальних середовищ належить рогівка, водяниста рідина передньої і задньої камер, кришталик і склисте тіло. Зір у кішки бінокулярний, що зумовлює сприймання ширини і глибини простору. Орган зору кішок адаптований до полювання і переслідування. Кішка добре бачить предмети, що рухаються і визначає відстань до них [2,3]
При виконанні роботи проводили анатомічне препарування очного яблука та його додаткових і захисних органів безпородних кішок (n=3). При виконанні роботи використовували комплекс морфологічних методів досліджень [1].
Очне яблуко розташоване на жировій подушці, яка захищає його від перегріву при роботі жувальних м’язів. Очне яблуко має три оболонки: волокнисту, судинну і сітківку. Волокниста оболонка представлена білковою оболонкою і рогівкою. Білкова оболонка (склера) товста не прозора, утворена щільною волокнистою сполучною тканиною. Містить лише поодинокі кровоносні судини. В задній частині розташована решітчаста пластинка через яку виходить зоровий нерв. Рогівка розміщена в передній частині очного яблука. Вона тонка, прозора, не містить кровоносних судин. Передній епітелій рогівки утворений багатошаровим плоским незроговілим епітелієм. Містить нервові закінчення. Контактує з епітелієм кон’юнктиви, що вкриває склеру. Передня погранична пластинка розміщена під перднім епітелієм рогівки і утворена колагеновими волокнами. Власна речовина рогівки утворена сполучнотканинними пластинками, які перехрещуються під кутом. Пластинки утворені пучками колагенових волокон між якими розміщені фібробласти. Задня погранична пластинка утворена тонкими колагеновими волокнами. Задній епітелій рогівки утворений простим плоским епітелієм.
Судинна оболонка утворена пухкою сполучною тканиною, містить гладкі м’язові клітини, пігментні клітини і кровоносні судини. Райдужка знаходиться позаду рогівки. Вона містить пігментні клітини, які зумовлюють колір очей. У центрі райдужної оболонки є вертикально звужений отвір – зіниця, яка в сутінках округла. Між райдужкою і рогівкою знаходиться передня камера очного яблука, яка заповнена внутрішньоочною рідиною. Гладкі м’язові клітини райдужки розширюють або звужують зіницю, що регулює надходження світла. Основу війкового тіла утворює війковий м’яз, до якого прикріпляється підвішувальна зв’язка кришталика. Кішки не бачать близькі об’єкти в хорошому фокусі, тому що війковий м’яз, який змінює форму кришталика є відносно слабким. Між райдужкою і кришталиком знаходиться задня камера ока, яка з’єднується з передньою камерою ока. Власне судинна оболонка вкриває внутрішню поверхню склери і містить багато пігментних клітин і кровоносних судин. На внутрішній поверхні судинної оболонки між кровоносними судинами є відбивна пластинка (тапетум) синьо-зеленуватого кольору, яка здатна відбивати світло. Саме тому очі кішок світяться у темряві.
Сітківка складається з передньої сліпої і задньої – зорової частин. Сліпа частина утворена пігментними клітинами, які вкривають задню поверхню райдужки і війкового тіла. Зорова частина складається з шару пігментних клітин, які щільно контактують з судинною оболонкою та нервового шару, який містить нервові клітини, гліоцити, нервові волокна, кровоносні судини та нещільно з’єднується з пігментним шаром. Серед нейронів є світлочутливі, біполярні, гангліонарні, горизонтальні та амокринові. Пігментний шар, нервові клітини, гліоцити і нервові волокна нервового шару формують десять шарів зорової частини сітківки: пігментний шар, шар паличок і колбочок, зовнішній пограничний, зовнішній ядерний, зовнішній сітчастий, внутрішній ядерний, внутрішній сітчастий, гангліозний шар, шар нервових волокон і внутрішній пограничний. Серед світлочутливих клітин у кішок переважають палички, які регулюють інтенсивність чорно-білого сприйняття. Колбочок, які забезпечують бачення кольорів, відносно мало.
Література
1. Горальський Л.П., Хомич В.Т., Кононський О.І. Основи гістологічної техніки і морфофункціональні методи досліджень у нормі та при патології. Житомир, 2005. 258 с.
2. Джек С. Бойлд Топографическая анатомия собаки и кошки / С. Джек Бойлд. – М.: Аквариум. 1998. – 190 с.
3. Ноздрачов А.Д. Анатомия кошки / А. Ноздрачов. – Л.: Наука, 1973. – 340 с.
|