МІКРОСТРУКТУРА ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ СОБАКИ
Романович Н.Ю., студент*, Мазуркевич Т.А., кандидат ветеринарних наук
Національний університет біоресурсів і природокористування України
*Науковий керівник – кандидат ветеринарних наук, доцент Мазуркевич Т.А.
Ключові слова: собака; підшлункова залоза; екзокринна частина; панкреатоцити; ендокринна частина; інсулоцити.
Вступ. Підшлункова залоза – це залоза змішаної секреції. Вона складається з екзокринної та ендокринної частин. Підшлункова залоза розташована між листками брижі у початковій звивині дванадцятипалої кишки, має праву і ліву частки. Абсолютна маса залози залежить від породи собак і коливається в межах від 10 до 180 г, що відповідає 0,13–0,36% маси тіла собаки [1].
Матеріали та методи. Метою роботи було вивчити мікроструктуру підшлункової залози безпородної собаки. Для цього були використані класичні методи морфологічних досліджень [2].
Результати досліджень. Зовні підшлункова залоза вкрита капсулою, яка утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною. Від капсули вглиб залози відходять перегородки, які поділяють її паренхіму на часточки. У капсулі та перегородках виявляються кровоносні та лімфатичні судини, нерви, нервові вузли, нервові закінчення та міжчасточкові вивідні протоки. Екзокринна частина залози представлена панкреатичними ацинусами, які формують часточки. Ацинус включає в себе секреторний відділ і вставну протоку, має форму мішечка і складається з 8–12 панкреатоцитів і кількох плоских клітин вставної протоки. Панкреатоцити мають форму конуса зі звуженою верхівкою та широкою основою, що лежить на базальній мембрані. Базальна, гомогенна, частина зафарбована базофільно. Тут розташоване багате на хроматин ядро клітини, в якому відмічається одне–два ядерця. Також в базальній частині клітин знаходиться ендоплазматична сітка. Апікальна, зимогенна, частина панкреатоцитів фарбується оксифільно. Як відомо, тут знаходяться комплекс Гольджі та секреторні гранули з ферментами.
Ендокринна частина підшлункової залози представлена панкреатичними острівцям, які на препаратах виявляються локальними скупченнями слабо зафарбованих інсулоцитів. Форма острівців здебільшого округла або овальна. Вони оточені тонкою сполучнотканинною капсулою. Серед інсулоцитів, які формують панкреатичні острівці, розрізняють В-інсулоцити, А-інсулоцити, РР-інсулоцити та D-інсулоцити [1].
Таким чином, мікроскопічна будова підшлункової залози собак подібна до такої інших ссавців.
Список використаної літератури
1. Махових М.Ю. Особенности строения и кровоснабжения поджелудочной железы собак в онтогенезе : автореферат дис. ... кандидата биологических наук : 16.00.02 – Патология, онкология и морфология животных. – Оренбург, 2004. – 22 с.
2. Горальський Л.П. Основи гістологічної техніки і морфофункціональні методи досліджень у нормі та при патології / Л.П.Горальський, В.Т.Хомич, О.І.Кононський – Житомир: “Полісся”, 2005. – 288 с.
|